همه آنچه که باید درباره هالووین بدانیم

همه چیز درباره هالوین

هالووین (به انگلیسی Halloween) جشنی مسیحی است که هر سال در تاریخ نه آبان به هجری شمسی (31 اکتبر میلادی) برگزار می شود.

هالووین جشنی مذهبی برای شهدای مسحیت!

برخلاف آنچه جا افتاده است هالوین در اصل یک جشن مذهبی است.

هالوین در اصل برای به یاد آوردن مردگان به خصوص قدیس ها و شهدا در مسحیت است. (چیزی شبیه پنجشنبه آخر سال ما ایرانی ها که زیارت قبور می رویم!!!)

هنوز مسیحیان در سراسر دنیا در این شب به کلیسا می روند و با هم سرود می خوانند و همچنین بر مزار درگذشتگان خوذ شمع روشن می کنند.

البته ریشه دیگری نیز برای هالوین در نظر می گیرند که حتی به قبل از مسحیت و زمان زندگی سلت ها (مردمان کهن اسکاتلند و انگلیس امروزی) باز می گردد.

سلت ها در آخر فصل تابستان و انتهای برداشت محصول جشن ساماهین را برگزار می کردند که بسیاری از سنت های هالوین به آن شباهت دارد.

هالووین در اصل سه روز است؟!

هالوین در اصل شب یک عید مسیحی به نام “All Hallows’ Day” (روز گرامی داشت همه قدیس ها ) است که از اول نوامبر شروع می شود و تا سه روز ادامه دارد. بنابراین هالووین سه روز نیست بلکه “All Hallows’ Day” سه روز است.

هالوین شبی برای گیاه خواری!

یکی دیگر از رسم های مسیحیان در شب هالووین خوردن غذاهای گیاهی و پرهیز از خوردن گوشت است که البته دیگر خیلی رایج نیست. در این شب رسم بر آن بوده است که بیشتر غذاهایی نظر سیب، پنکیک سیب زمینی و یک کیک مخصوص به نام Soul Cake خورده شود.

رسم های هالوینی

جشن هالوین امروزی به مرور زمان در برگیرنده سنت ها و نمادهای خاصی شده است که بسیاری از آنها جدید هستند و حتی سابقه تاریخی نیز ندارند. از جمله رسوم هالوین می توان موارد زیر را نام برد:

 • قاشق زنی (tick-or-treating)
 • پوشیدن لباس های خاص (Custom)
 • تزئین و برش کدو تنبل به شکل های صورت که در انگلیسی به آن jack-o’-lanterns می گویند
 • روش کردن آتش در بیرون خانه
 • تماشای فیلم های ترسناک
 • بازی گاز زدن سیب از داخل سطل پر از آب
 • فال گرفتن و پیشگویی کردن
 • شوخی های پشت وانتی (Pranks)
 • بازدید از مکان های ترسناک و جن زده

دکوراسیون هالوین

اگر شما هم قصد دارید که به استقبال هالوین بروید حتما قبول دارید که رنگ و بوی هر جشنی با نمادها و رنگ های آن بیشتر می شود. بنابراین اگر به دنبال تزئین خانه یا محل جشن هستید حتما استفاده از نمادها و رنگ ها را که در ادامه معرفی می کنیم مد نظر قرار دهید.

پس از معرفی نمادها و رنگ ها ما به معرفی ایده های دکوراسیون هالوین می پردازیم پس با ما همراه باشید.

رنگ های مناسب هالوین

هالوین علاوه بر نمادهای خاص ، رنگ های خاصی را دارد که بهتر است برای دکوراسیون از آنها استفاده کنیم.

این رنگ ها عبارتند از :

 • سیاه که بیانگر تاریکی و مرگ است.

 • نارنجی که بیانگر زندگی و جنب و جوش است.

 • قرمز که رنگ خون است.

 • سفید که رنگ مخوف ارواح است.


 • بنفش که رنگ جادگران و ساحران است.

 • سبز که رنگ مخصوص هیولاها است.

به طور خلاصه پالت رنگی هالوین شامل رنگ های زیر است.

پالت رنگ هالوین

نماد های هالوین

ساقه گندم و ذرت خشک

نماد ساقه گندم وذرت در هالوین

هالوین جشنی است که همزمان است با اوایل فصل پاییز و پایان برداشت گندم و ذرت. ریشه جشن هالوین در اصل باز می گردد به جشن ساماهین که در گذشته در میان سلت ها (مردمان کهن اسکاتلند و انگلیس امروزی) در آخر فصل تابستان و فصل برداشت محصول برگزار می شد. حضور گندم و ذرت در ساماهین به معنای تغییر فصل کشاورزی نیز بود که خبر از ذخیره سازی برای زمستان را میداد. البته که ساقه های گندم و ذرت اصلا مخوف و ترسناک نیستند اما برای تزئین در هالوین مورد استفاده قرار می گیرد.

خفاش ها

نماد خفاش در هالوین

خفاش ها نمادی از تاریکی و مخوف بودن در هالوین هستند. خفاش ها می توانند خون قربانیان خود را بمکند. همین طور خفاش ها می توانند تبدیل به خون آشام بشوند و برعکس. اینکه خفاش ها در جشنی حضور دارند که پایان روز های روشن و شروع فصل تاریکی (زمستان به نوعی) اصلا چیز عجیبی نیست!

گربه سیاه

نماد گربه سیاه در هالوین

گربه های سیاه نماد بدشانسی هستند! اگر سر راه شما گربه سیاهی قرار بگیرد شما حتما دچار بدشانسی و حادثه خواهید شد! (البته که این یک خرافه است) باوری خرافه گونه دیگر در مورد گربه سیاه این است که آنها معمولا رفیق ساحره ها یا جادوگرهای زن هستند و این ساحره ها نیز می توانند به شکل گربه ها در بیایند. ریشه اصلی وجود گربه ها در هالوین بر می گردد به باورهای سلتی (مردمان کهن ایرلند، اسکاتلند و انگلستان کنونی) که فکر می کردند روح انسان های مرده دوباره در گربه ظهور می کند و آنها توانایی پیش بینی آینده را نیز دارند.


در سال های 1600 تا 1700 در فرانسه حتی گربه های سیاه را در هیمه های آتش می انداختند تا اینکه این کار ممنوع شد.

عنکبوت ها

نماد عنکوبت در هالوین

عنکبوت و به خصوص تار عنکبوت جزء لاینفک دکوراسیون هایی هستند که قرار است مخوف باشد، البته در واقعیت هم مکان های ترک شده و بدون سکنه همیشه تار عنکبوت بسته اند. 
البته تعداد کسانی که از خود عنکبوت می ترسند نیز بسیار زیاد است که این ها هم با هم دست به دست هم داده و استفاده از عنکبوت های مصنوعی و تار آن را در دکوراسیون هالوین به یک جزء ضروری تبدیل کرده است.

اسکلت

نماد اسکلت در هالوین

همانطور که قبلا اشاره کردیم باور کهنه درباره هالوین این است که در این شب دنیای مردگان و ما از سایر اوقات بیشتر به هم نزدیک می شوند به طوری که حتی تصور می شد که مردگان در جسم سایر موجودات نیز در این شب حلول کرده و به سراغ ما می آیند. اسکلت ها نیز ریشه در همین باور دارند بازگشت مردگان دارند. 
از سوی دیگر بخش جمجمه اسکلت در فرهنگ های مختلف بیانگر ترس از مرگ و خطر مرگ است. پرچم دزدان دریایی را به خاطر بیاورید که روی آن یک جمجمه و دو استخوان رسم شده است، این علامت برای آن است که دیگر کشتی ها را با هراساندن مجبور به تسلیم کند حتی بدون درگیری! 
جمجمه در هالوین در اصل بیانگر پایان زندگی جسمی است که مرتبط با پایان فصل روشنی و شروع تاریکی و همچنین یک ارتباط با دنیا مردگان است.

ارواح

نماد ارواح در هالوین

حتی فکر کردن به ارواح ترسناک و مخوف است، حالا فرض کنید که به صورت واقعی قرار باشد شبی در سال آنها به دنیای ما بیایند! حاضرید یک شب را با ارواح سپری کنید؟! 
البته که این نیز برگرفته از همان باور کهن در مورد هالوین است که در این شب ارواح می توانند به دنیای ما زندگان بیایند.

ماسک و لباس های مخصوص

نماد ماسک و لباس های مخصوص یا کاستوم در هالوین

آیا جشن هالوین بدون ماسک و لباس های خاص این شب اصلا قابل تصور است؟ 
زمان سلت ها در جشن ساماهین( که ریشه هالوین به آن زمان برمیگردد ) برای آنکه نشان دهند روح ها به دنیای ما بازگشته اند، لباس هایی را بر تن می کردند تا شبیه مردگان متحرک بشوند. دلیل آنکه مردم در آن زمان خود را شبیه ارواح مردگان می کردند نیز آن بود که باور داشتند اگر بتوانند ارواح را در این شب گول بزنند ، ارواح دیگر نمی توانند که آنها را اذیت و آزار کنند. 
اما استفاده از لباس های مخصوص (کاستوم ) برای هالوین در قرن بیستم در آمریکا باب شد. تا قبل از آن هرچه بود همان تلاش های سلت ها برای شبیه شدن به ارواح بود اما در قرن بیستم در آمریکا لباس های مخصوص این جشن دیگر منحصر به اروح نبود و تنوع شگفت انگیزی پیدا کرد. 
حتی قاشق زنی نیز در سال 1950 به یک پای ثابت هالوین تبدیل شد. پیش از قاشق زنی به صورت امروزی در بریتانیا و ایرلند کودکان فقیر خانه به خانه می رفتند و در عوض دعا برای درگذشتگان صاحب خانه چیز دریافت می کردند.

کدو تنبل یا Jack O’Lanterns

کدو تنبل در هالوین

در گذشته که فانوس ها را با خالی کردن درون شلغم های بزرگ و محکم و قراردادن شمع درون آن می ساختند تا بتوانند مسیرشان را در شب روشن کنند. اتفاقا کودکانی که در قسمت قبل (انتهای قسمت و قاشق زنی) به آنها اشاره شد نیز برای پیدا کردن راهشان از این فانوس ها استفاده می کردند که سرانجام آن فانوس ها تبدیل شدند به کدو تنبل هایی که تراشیده می شوند و Jack O’Lanterns نامیده می شوند. در مورد Jack O’lanterns یک افسانه وجود دارد و آن این است که یک مرد ایرلندی به نام “جک خسیس” که معمولا مست بوده و شوخی های زننده می کرده است، یک روز او به شیطان هم حقه ای می زند و با این کار هم خدایان و هم شیاطین را از خود عصبانی می کند. زمانی که او می میرد او را نه در جهنم و نه در بهشت راه می دهند بنابراین روح او در زمین سرگردان می شود. شیطان هم به تلافی حقه ای که جک به او زده بود روح اور شعله ور می کند جک دیگر جایی نداشته داخل یک شلغم یا کدوی خالی شده می رود و از آنجا Jack O’lanterns متولد می شود.

ساحره ها

ساحره ها در هالوین

ساحره ها دیگر نماد پر تکرار هالوین هستند ، بیشتر دخترها و خانم ها با لباس های مخصوص ساحره های در جشن های هالوین حاضر می شوند البته دختربچه ها بیشتر تمایل به شخصیت های دیزنی دارند اما لباس مخصوص ساحره ها نیز خیلی پرطرفدار است.

ساحره ها همیشه موجوداتی فرا طبیعی به حساب می آمده اند ، از باورهای هالوین این است که ساحره ها بیشترین قدرتشان را در شب هالوین به دست می آورند و از آنجا که فرض می شود ساحره ها رفیق شفیق شیاطین هستند تبدیل به شخصیت های ترسناکی می شوند.

خوراکی های هالوین

برخلاف عید شکرگزاری (Thanks giving) دیگر عید معروف آمریکایی ها که خوراکی های مخصوصی مانند بوقلمون دارد، هالوین خوراکی سنتی خاصی ندارد .

آنچه که درباره خوراکی های هالوین باید بدانیم این است که همه چیز باید رنگ و بوی هالوین را داشته باشد و تاکید بیشتر بر تزئین خوراکی هاست تا خود خوراکی ها ! البته باید گفت که شکلات سهم قابل توجهی از خوراکی های هالوینی را به خود اختصاص می دهد.

برای آماده سازی خوراکی های هالوین حتما از رنگ ها و نمادهایی که پیش تر ذکر کردیم استفاده کنید تا تم هالوینی تان حفظ شود در ادامه تعدادی عکس و ویدیو از خوراکی های هالوینی و نحوه آماده سازی آنها برایتان قرار می دهیم.

دندان های دراکولا

بیسکویت دندان دراکولا

کیک تارعنکبوتی

کیک تار عنکبوتی هالوین

کیک شکلاتی که روی آن به شکل تاعنکبوت تزئین شده و یک یا چند تا عنکبوت مصنوعی هم روی آن می گذارند.

بیسکویت های OREO به شکل اسکلت

بیسکویت اسکلتی

سیب های سمی

سیب سمی خوراکی هالوین

آماده سازی این سیب ها کار ساده است کافی است مقداری شکلات رقیق شده ، شیره انگور یا هر مایع خوراکی دیگری که با شکر چسبناک می شود را رقیق کنید و سیب ها را در آن بغلتانید و سپس سیب ها را در یخچال یا فریزر (برای مدت کمی در فریزر) بگذارید تا مایع حالت جامد و قالب سیب را بگیرد.

لقمه های پیتزای ارواح

پیتزای هالوینی

این خوراکی هم راه ساده ای برای آماده سازی دارد کافی است روی یک تکه نان یا خمیر پیتزا کوچک یک قطعه از پپرونی قرار دهید و سپس روی آن شکل یک روح را با پنیز پیتزا آب شده درست کنید.

بچه Jack O’Lantern ها

شیرینی کدو تنبل هالوین

کیک سفید تارعنکبوتی

کیک سفید هالوینی

نوشیندی به شکل پاتیل ساحره ها

نوشیدنی شکل پاتیل هالوین

میوه آرایی به شکل Jack O’Lantern

میوه آرایی هالوین

ساندویچ های هات داگ

ساندویچ هات شکل انگشت

تزئین فنجان و ظرف های خوراکی

تزئین فنجان وظرف های خوراکی هالوین

خفاش با زیتون

درست کردن خفاش با زیتون هالوین

عنکبوت با زیتون و تخم مرغ

عنکبوت با زیتون

حال چی بپوشم؟! (لباس های مخصوص هالوین)

یک سوال همیشگی که قبل از رفتن به مهمانی ها پرسیده می شود این است که حالا چی بپوشم؟!

تا به امروز هر چقدر که برای پاسخ دادن به این سوال به زحمت افتاده اید برای هالوین چند برابر بیشتر به زحمت میفتید !!! شاید در نگاه اول خیلی ساده است که در هالوین همه لباس های عجیب و غریب می پوشند بنابراین کار ساده است، اما به هیچ وجه انتخاب لباس برای هالوین کار ساده ای نیست چون در اکثر مواقع شما امکان استفاده از لباس های عادی خودتان را ندارید . برای انتخاب لباس هالوین دو گزینه پیش روی شما وجود دارد اولی اینکه کلا بیخیال لباس خاص شوید و همان طور که همیشه لباس می پوشیدید لباس بپوشید که مشکلی ندارد اما گزینه خاطره انگیزی نیست، گزینه دوم این است که خودتان را به شکل یک شخصیت معروف یا داستانی در بیاورید شما می توانید جادوگر، فوتبالیست، یک شخصیت کارتونی و بسیاری از شخصیت های دیگر را انتخاب کنید و سعی کنید شبیه شان بشوید. تا اینجا که کدام شخصیت را انتخاب کنید نیز کار ساده ای است اما سخت ترین قسمت کار تهیه لباس مورد نظر هست. ما در بالونچی به دنبال فراهم کردن لباس های مخصوص کاراکتر ها و شخصیت های مختلف برای هالوین و جشن های دیگر هستیم و تا آن زمان که ما بتوانیم این خدمت را به شما عرضه کنیم تهیه و آماده سازی لباس کاری بس دشوار خواهد بود.

کاستوم هالوین برای زوج

با توجه به اینکه حجم زیادی از تصاویر لباس های مخصوص هالوین وجود دارد ما سعی کرده ایم که آن ها در دسته بندی های دخترانه، پسرانه ، مردانه و زنانه در حساب کاربری بالونچی در Pinterest نمایش بدهیم بنابراین برای آشنایی با این کاستوم ها به حساب ما در Pinterest سر بزنید.

کاستوم هالوین برای بچه ها

اما ایده های دکوراسیون هالوین

برای آنکه بتوانیم در مورد دکوراسیون هالوین صحبت کنیم ابتدا لازم بود که رنگ ها و نمادهای هالوین بیشتر آشنا شویم تا بهتر بتوانیم از آنها در تزئین و دکوراسیون استفاده ببریم. در ادامه نمونه هایی از دکوراسیون هالوین را نشان می دهیم . البته تعداد ایده های دکوراسیون هالوین بسیار زیاد است که ما در اینجا تعداد محدودی از آنها را نمایش می دهیم برای آشنایی با ایده های بیشتر به صفحه ایده های دکوراسیون هالوین رجوع فرمایید.

دکوراسیون هالوین
دکوراسیون هالوین
دکوراسیون هالوین
دکوراسیون هالوین

فیلم های ترسناک مخصوص هالوین

همانطور که قبلا اشاره کردیم یکی دیگر از رسم های هالوینی که به تازگی باب شده است دیدن فیلم های ترسناک در شب هالوین است. اگر قصد دارید که در شب هالوین یک دورهمی دوستانه یا یک مهمانی فامیلی داشته باشید اما با حال وهوای مخوف پیشنهاد می کنیم که از میان فیلم های زیر یک فیلم را انتخاب کنید و ببینید! ما برای آنکه راحت تر بتوانید تصمیم گیری کنید نمره IMDB هرکدام را نیز آورده ایم.
حتما چراغ ها را خاموش کنید!

1_Hereditary

hereditary

پس از آنکه مادر عجیب آنی می میرد، او متوجه بعضی اتفاقات مشکوک در در خانه اش می شود. پس از آنکه یک تراژدی بزرگ دیگر در زندگی او رخ می دهد آنی کم کم کنترل خود را از دست می دهد. آیا یک قدرت ماوراء الطبیعی در کار است باعث این اتفاقا می شود یا همه این ها در ذهن آنی است؟

نمره IMDB: 7.4 از 10

2_The Final Destination

فیلم the final destination

پس از آنکه هشدار یک مرد جوان باعث نجات جان افرادی می شود که قرار بود در یک تصادف ماشین کشته شوند، مرگ به سراغ آنها می رود تا به سرنوشت اصلی شان دچار شوند.

نمره IMDB : 5.2 از 10

3_ A Quiet Place

فیلم thequiet place

داستان فیلم، در نظر اول تکراری و یکی دیگر از آن گونه فیلمهای آخرالزمانی با حمله بیگانگان به نظر میرسد. حوالی سال ۲۰۲۰ روی کره زمین، جمعیت کثیری از انسانهای کره زمین به وسیله موجودات بیگانه از بین رفته اند. این موجودات بینا نیستند و در عوض به صدا بسیار حساس هستند. با ایجاد کوچکترین صدایی در اطراف، این موجودات کریه با پوسته سخت و چنگالهای غول پیکر به آن حمله ور میشوند. در چنین فضایی خانواده آبوت در تلاش برای ادامه زندگی خود هستند. لی آبوت (جان کراسینکی) و همسرش اِوِلین (امیلی بلانت) با وسواس از یک دختر ناشنوا و دو پسر کوچکترشان مراقبت میکنند. خانواده ابوت (که اسمشان در طول فیلم ذکر نمیشود) برای زنده ماندن محکوم به سکوتی طولانی هستند. تنها شانس آنها، داشتن دختری ناشنوا است که از بهر او همه افراد خانواده به زبان اشاره مسلط هستند و به کمک آن با یکدیگر ارتباط برقرار میکنند. تا روز ۸۲ ماجرا (به نظر میرسد ۸۲ روز است که این بیگانگان شروع به قتلعام انسانها کرده باشند) همه چیز تحت کنترل به نظر میرسد. تا اینکه بروز صدای ناخواستهای، تراژدی دردناکی برای خانواده آبوت رقم میزند. منبع توضیح زومجی

نمره IMDB : 7.7 از 10

4_Scream

فیلم Scream

تعدادی نوجوان گیر قاتلی افتاده اند که ماسک میزند و عقده عجیبی به فیلم های ترسناک دارد. با اینکه Scream یک فیلم تا حدی پست مدرن است اما یکی از ترسناک ترین فیلم های ساخته شده تا به الان به حساب می آید.

نمره IMDB : 7.2 از 10

5_The Babadook

فیلم Babadook

در این فیلم ترسناک استرالیای، مادر سم که پس از فوت شوهرش مسئولیت بزرگ کردن پسر شش ساله جامعه ستیز و بی نهایت پرخاشگرش را با یک حقوق مددکاری. اما همه چیز برای مادر رنجیده زمانی بدتر می شود که مزاحم ماوراء الطبیعی که شخصیتی از کتاب تصویرگری پسرش است شروع به آزار و اذیت آنه می کند.

نمره IMDB: 6.8 از 10

6_The Descent

فیلم the descent

شش زن ماجراجو به امید داشتن تفریح و اوقات خوش در تاریکی به داخل غار ناشناخته ای در کارولینای شمالی می روند، اما دیر نمی پاید که تفریح آنها با فهمیدن آنکه در این غار تنها نیستند و یک هیولای انسان خوار به دنبالشان است پایان می یابد.

نمره IMDB : 7.2 از 10

7_The Others

فیلم the others

در این فیلم نیکول کیدمن به همراه فرزندانش در خانه روستایی زندگی می کند که دور از نور آفتاب است.فرزندان او ادعا می کنند که در خانه روح می بیندد و کم کم خود او نیز متوجه بعضی اتفاقات در خانه می شود اما نه آنچه شما انتظار دارید.

نمره IMDB : 7.6 از 10

8_جن گیر

فیلم جنگیر

همچنان پس از چهار دهه از تولید فیلم جنگیر بسیاری آن را ترسناک ترین فیلمساخته شده می دانند. دختر معصوم دوازده ساله ای که جسم او بوسیله نیروهای شیطانی اشغال شده و حالا اطرافیان او در صدد نجات او هستند.

نمره IMDB : 8 از 10

9_The Shinnig

فیلم shinnig

یک شاهکار ساخته استنلی کوبریک با بازی جک نیکلسون در نقش یک پدر مرگبار. این فیلم نیز به عقیده بسیاری ترسناک ترین فیلم تاریخ است.

نمره IMDB : 8.4 از 10

10_Halloween

فیلم halloween

سال ۱۹۶۳، در شب جشن هالووین پلیس دختری ۱۷ ساله بنام «جودیت میرز» را میابد که تا حد مرگ توسط برادر ۶ سالهاش، «مایکل» با چاقو ضربه خورده است. اکنون بعد از ۱۵ سال، درست چند روز قبل از جشن هالووین، مایکل از زندان می گریزد و … . منبع ویکیپدیا

نمره IMDB : 7.9 از 10

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *